پرسش و پاسخ

چرا گاهی یک نوع لاینر شیردوشی قیمت های متفاوتی دارد؟

اولین علت متفاوت بودن قیمت لاینرها، مثلا لاینر شیردوشی مخصوص دستگاه گسترش و یا وست فالیا برند و یا شرکت تولیدکننده آن می باشد.
لاینرهای اروپایی مانند میلک رایت و یا اسپجیاری بعد از لاینرهای اورجینال شرکت تولیدکننده دستگاه شیردوش، جزو گران ترین و بهترین لاینرهای تولیدشده در دنیا می باشند.

اما گاهی در بازار، قیمت هر ست لاینر میلک رایت با بسته بندی و کد مشابه تا ده هزار تومان نیز اختلاف دارد. علت چیست؟
جز در موارد معدود که واردکننده به دلایلی مانند نیاز مالی و یا سیاست فروش، اقدام به عرضه تجهیزات دامپروری خود با قیمت بسیار پایین و نزدیک به قیمت خرید می نماید، در بیشتر موارد، لاینرهای شیردوشی با برند اروپایی و قیمت پایین، تقلبی و تولید ایران و یا کشورهای دیگر می باشند که با بسته بندی مشابه کالای اصلی (مانند بسیاری دیگر از کالاهای تقلبی) فروخته میشوند.
گرچه گاهی تشخیص لاینر تقلبی از اصل توسط خریداران معمولی امکان پذیر نیست، با این حال یکی از راه های آسان تشخیص کالای تقلبی، وجود تعداد زیادی از آن کالا با قیمت پایین تر از عرف بازار می باشد.
راه های دیگری نیز جهت تشخیص لاینر تقلبی از اصل وجود دارد که گاه می بایست توسط کارشناس بررسی گردد.

[بالا]
چرا برخی لاینرهای شیردوشی زودتر پاره می شوند؟

گرچه کیفیت و شرکت تولیدکننده لاینر نقش بسیار مهمی در ساعات کارکرد لاینر دارند، با این حال اگر لاینرهای شما زودتر از زمان مقرر تخریب و یا پاره میشود، پیش از تماس با فروشنده از سالم بودن شل فلزی (لبه های برنده و یا وجود پلیسه که سبب پاره شدن لاینر شود) مطمئن شوید.
همچنین در صورتیکه از لاینر شوی برای شستشوی لاینر استفاده میکنید توجه داشته باشید که معمولا قسمت انتهای لاینرشوی تیز و بسیار برنده است و بی توجهی در هنگام شستشو به راحتی باعث پارگی لاینر می شود. این نوع پارگی بیشتر در قسمت بدنه لاینر به وجود می آید.
اگر لاینر از قسمت بالا و در محل اتصال به خرچنگی دچار پاره گی می شود، نیپل خرچنگی را از نظر صیقل بودن و نداشتن پلیسه بررسی کنید.
در صورت استفاده از لاینر دو تکه (وست فالیا )، گاهی پاره گی از قسمت اتصال وک استپ به لاینر ایجاد می شود که گاهی ناشی از جا انداختن ناشیانه و یا استفاده از ابزار آلاتی مانند پیچ گوشتی می باشد.

[بالا]
آیا از هر نوع ماژیکی برای نوشتن بر روی پلاک گوش می توان استفاده نمود؟

جواب " خیر " است.
ماژیک مناسب نوشتن بر روی شماره گوش، می بایست دارای جوهر دائمی و " مقاوم به اشعه ماورا بنفش " باشد.
ماژیک های موجود در لوازم تحریر فروشی ها با وجود ذکر عبارت دائمی بودن Permanent marker بر روی بدنه ماژیک، فاقد مواد ضد اشعه می باشند و اثر آنها به زودی از بین خواهد رفت و دامدار را با مشکلات جدی روبرو خواهد کرد.
بنابراین مهم است که هنگام تهیه ماژیک شماره گوش، از مقاوم به اشعه بودن آن مطمئن شوید.

[بالا]
پلاک گوش نری و یا میخ مناسب گوش گوسفند و بز کدام است؟

اگر گوسفند و یا بز برای دوره کوتاه و جهت کشتار نگهداری می شود، می توان از میخ های پلاستیکی و برای دوره های طولانی تر از میخ های پلی آمید استفاده نمود.
اگر هدف از نگهداری دام، بره گیری است و دام برای چند سال در گله باقی خواهد ماند، بهتر است از میخ پلی اورتان استفاده شود.
میخ های پلی اورتان در دو نوع تمام پلی اورتان و با سرفلزی تولید می شوند. میخ های سرفلزی به نسبت دارای قدرت نفوذ بیشتری به بافت گوش هستند. در دام هایی مانند گاو و یا گاومیش استفاده از میخ سرفلزی راحت تر و نصب پلاک گوش سریعتر می باشد.

[بالا]
فرق میخ پلاستیکی و میخ سرفلزی در پلاک گوش دو تکه چیست؟

میخ های پلاستیکی معمولا از نوع ارزان قیمت و با ماندگاری پایین می باشند و می بایست جهت دام های پرواری استفاده شوند.
میخ های سرفلزی از جنس پلی اورتان هستند و ماندگاری بالایی (نیافتادن از گوش دام) بر روی گوش دام دارند. این نوع پلاک گوش مناسب دامهای ثبت مشخصات شده و داشتی می باشند.

[بالا]
چگونه پستان دام را برای دوشش آماده کنیم؟

آماده سازی سرپستانها قبل از دوشش:

1- سرپستان ها را با آب بشویید و یا با حوله مرطوب تمیز کنید تا هر گونه آلودگی با کود و سایر برطرف گردد.
2- هر یک از سرپستان ها را به منظور کنترل ورم پستان و آزادسازی هورمون اکسی توسین به اصطلاح رگ زنی ( یا پیش دوشش ) کنید. با این روش، شیر باقی مانده در پستان که به احتمال زیاد دارای سلول های سوماتیکی زیاد و بار میکروبی بالاست از پستان خارج می گردد. همچنین پستان را جهت اجازه خروج شیر تحریک می کند و جریان خروج شیر را سرعت می بخشد.

3- سرپستان ها را با محلول ضدعفونی کننده آغشته کنید تا جمعیت میکروب های محیطی کاهش یابد. 1/2 تا 3/4 سرپستان ها می بایست پوشش داده شوند.

4-با استفاده از حوله یا دستمال یکبار مصرف برای هر گاو، سرپستان ها را تا حد ممکن خشک کنید.

[بالا]
چگونه از دستگاه شیردوش سیار استفاده کنیم؟

دستورالعمل دوشش توسط دستگاه شیردوش سیار:

1- دستگاه را به برق وصل کنید. اگر دستگاه شما بنزینی است این مرحله حذف می شود.
2- اطمینان حاصل کنید که در بیدون ها بسته است.
3- دستگاه را روشن کنید.
4- دکمه خرچنگی را بکشید تا درجه به نشانگر برسد.
5- خرچنگی را به صورت برعکس زیر پستان بگیرید و دکمه خرچنگی را به سمت داخل فشار دهید.
6- هر لاینر را به سرپستان وصل کنید.
7- هر زمان دوشش به پایان رسید دکمه خرچنگی را به سمت بیرون بکشید و با احتیاط لاینرها را جدا کنید. از دوشش بیش از اندازه پرهیز کنید. لطفا عکس های زیر را ببینید.
8- دستگاه شیردوش را خاموش کنید.
9- اگر دامهای بیشتری می بایست دوشیده شوند، مراحل را از شماره 3 تکرار کنید.

[بالا]
سایز مناسب دستگاه شیردوش خود را از کجا بدانیم ؟

فیلترهای شیردوشی جهت نصب، معمولا بر روی یک فنر و سپس در داخل یک لوله (اینلاین فیلتر) قرار میگرند و در قسمت بالا توسط یک قطعه لاستیکی مهار می گردند و بر روی فنر ثابت می شوند. عملکرد فیلتر در طول زمان شیردوشی یکسان است با این وجود بیشترین بازدهی فیلتر زمانی است که جریان شیر کم اما فشار پمپ یکنواخت باشد.
با این توضیح محل قرار گیری فیلتر، بعد از پمپ شیر داخل چال شیردوشی است که شیر را از رسیور به مخزن سردکننده پمپاژ می نماید.
در برخی دامداری ها برای اطمینان بیشتر، یک عدد فیلتر به سایز سفارشی در مسیر خروج شیر از شیلنگ فنردار به داخل سردکن قرار می گیرد.

[بالا]
چه نوع فیلتر شیری می بایست برای دستگاه شیردوشی انتخاب شود؟

فیلتر می بایست از موادی ساخته شود که:

در زمان خیس بودن مقاومت خود را حفظ کند،
بافت متخلخل یکسان داشته باشد،
دوخت محکمی داشته باشد،
ابعاد آن در حین کار حفظ شود و
استاندارد غذایی داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده بالا، سایز فیلتر مورد استفاده می بایست به اندازه توصیه شده توسط سازنده دستگاه شیردوش باشد.

[بالا]
چه زمانی لاینرهای شیردوشی می بایست تعویض شوند ؟

یشتر تولید کنندگان پیشنهاد میکنند که لاینر لاستیکی (رابر) برای 2500 تا 3000 بار دوشش استفاده شود و بعد از آن تعویض گردد. برخی تولیدکنندگان نیز بازه زمانی 4 تا 6 ماه را به عنوان حداکثر طول عمر لاینر پیشنهاد می دهند.

مشخص نمودن زمان تعویض لاینر:
زمانیکه لاینرها تعویض می شوند، تخمین بزنید چه زمانی 2500 بار دوشش (یا زمان پیشنهادی تولید کننده) فرا می رسد و این زمان را روی تخته و یا تقویم نشانگذاری کنید.


راهنمای تخمین تعداد روزها برای 2500 بار دوشش:

تعداد واحد دوشنده * 2500 = A
دفعات دوشش در روز * تعداد دام دوشا = B

حالا A را بر B تقسیم کنید. عدد به دست آمده بهترین زمان تعویض لاینر بر حسب روز می باشد.
برای مثال در گله ای با تعداد 120 راس گاو دوشا و دستگاه 12 واحده، در صورتی که دام ها دوبار در روز دوشیده می شوند لاینرها بهتر است پس از 125 روز تعویض شوند.

لطفا توجه داشته باشید که عواملی مانند شستشوی صحیح دستگاه شیردوش، بهداشت فضای چال شیردوشی (مگس) و استاندارد بودن مواد شیمیایی شوینده تاثیر بالایی بر طول عمر لاینر خواهند داشت.

[بالا]
پلاک گوش یک تکه بهتر است و یا شماره گوش دو تکه ؟

از نظر کیفیت، بهترین نوع پلاک آن است که از پلی اورتان ساخته شده باشد.
زمانیکه این سوال برای دامدار پیش می آید نگرانی اصلی در خصوص میزان ماندگاری پلاک بر روی گوش و سپس قیمت تمام شده می باشد.
از نظر قیمت، پلاک ها با ابعاد مختلف، طراحی های متفاوت و لیزر یا ماژیک نویس بودن متفاوت می باشند.
پلاک های یک تکه به علت یک قسمتی بودن، دارای گردش مناسب بر روی گوش، انعطاف پذیری بالا و آزاد شدن سریع در زمان گیرافتادن در عوارضی مثل فنس ها و کله بند می باشند. از طرف دیگر در اثر کشش زیاد پیوستگی پلاک گوش ( یک تکه بودن) مانع از جدا شدن قطعات پلاک می گردد.
پلاک گوش های دوتکه، معمولا در وضعیت بهتری روی گوش قرار می گیرند اما مهم است که قسمت نری حتما از نوع پلی اورتان سرفلزی باشد. در صورتیکه نوع پلمپ پلاک دو تکه از نوع فلزی باشد ماندگاری و امنیت پلاک بسیار بالاتر خواهد بود.
با توضیحات بالا می توان نتیجه گرفت که انتخاب نوع یک تکه و یا دوتکه تا حدودی سلیقه ای و یا منوط به تصمیمات دولت می باشد. برای مثال به تشخیص مرکز اصلاح نژاد، کد 15 رقمی صرفا بر روی نوع خاصی از پلاک گوش " دو تکه با پلمپ فلزی " درج می شود و در غیر اینصورت مورد تایید نمی باشد.
به نظر می رسد در کشور ایران و به علت دریافت پاسخ مناسب از عملکرد محصول، دامداران تمایل بیشتری به استفاده از پلاک گوش های یک تکه دارند.

[بالا]
چرا پلاک های دو تکه ماندگاری کمتری بر روی گوش دارند؟

پلاک های دو تکه از دو قسمت تشکیل می شوند. قسمت ماده گی که معمولا قسمت صفحه دار پلاک می باشد و قسمت نری که عموما به صورت یک میخ می باشد.
ماندگاری پلاک به کیفیت هر دو جز به خصوص قسمت نری بسته گی دارد. برای مثال در حین حرکت گوسفند، پلاک بین دو سنگ گیر میکند و دام با کشیدن سر، خود را آزاد می کند. در صورتیکه قسمت نری پلاک از نوع پلاستیکی و دارای توان کمی باشد و یا در اثر تابش خورشید و یا گرد و خاک استحکام خود را از دست داده باشد، در اثر این فشار دو قسمت پلاک از هم جدا و دام بدون پلاک می شود.
بنابراین توصیه می شود در صورتیکه پلاک گذاری در دام دارای اهمیت می باشد و دام برای مدت طولانی در گله باقی خواهد ماند، از میخ های پلی اورتان که دارای توان بالایی در برابر کشیدگی و ضربه می باشند استفاده شود.
میخ های پلی آمید نیز دارای استحکام بالایی می باشند و از نظر عملکرد بین مدل های پلی اورتان و پلاستیکی قرار می گیرند.

[بالا]
تفاوت پلاک گوش از جنس پلی اورتان با پلاک گوش تولید شده از سایر مواد چیست ؟

با توجه به نقش پلاک و اهمیت آن در شناسایی دامهای پرورشی، یک پلاک خوب می بایست دارای ماندگاری بسیار بالا ( تا ده سال) بر روی گوش، حفظ کیفیت بافت پلاک در طول سال ها و حفظ سلامت پوست دام باشد.
پلی اورتان دارای مقاومت بالایی در تمامی شرایط دمایی نگهداری دام می باشد و در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید، کیفیت خود را حفظ خواهد نمود. این ماده به علت باندهای شیمیای خاص خود، مقاومت زیادی در برابر خورندگی شوینده ها دارد و تاثیر کود و ادرار دام بر روی نوشته ها و کیفیت شماره گوش بسیار ناچیز است.

تحمل فشارهای محیطی مانند کشیدگی و برخورد پلاک گوش با اجسام سخت به خصوص در مراتع نقش پلی اورتان را به عنوان مواد تشکیل دهنده پلاک پر رنگ تر می سازد.
به علت ویژگی خاص پلی اورتان و نامناسب بودن آن جهت رشد باکتری، قارچ و سایرعوامل بیماری زا، زخم روی گوش ناشی از شماره زنی سریعتر بهبود می یابد. همچنین به علت خاصیت خم پذیری پلی اورتان، شکاندن قسمت نری و تویض عمدی پلاک گوش (در زمان سرقت دام) به راحتی امکان پذیر نمی باشد و در نتیجه امنیت بالایی به خصوص در شماره گوش های دوتکه ایجاد خواهد شد.

[بالا]
چه نوع پلاک گوشی مناسب دام می باشد؟

عواملی مانند اندازه دام، ابعاد گوش، محل نگهداری (مرتع و یا فضای بسته) و ماندگاری دام در گله در انتخاب نوع پلاک گوش تاثیرگذار می باشد.
برای مثال، پلاک گوش پیشنهادی برای دامی که بعد از شش ماه قصابی می شود، از نوع ارزان قیمت و با دوام پایین و پلاکی که برای همان دام در شرایط پرورش به صورت مولد توصیه می گردد از نوع پلی اورتان و گاهی الکترونیکی یا RFID می باشد که در این حالت ماندگاری پلاک بر روی گوش دائمی خواهد بود.
بنابراین پیش از تهیه و سفارش شماره گوش می بایست هدف از پلاک گذاری مشخص باشد.

[بالا]
شرکت تیردی کالا | فروش دستگاه شیردوش و پلاک گوش |
[تهران]
  • نوع فعالیت: عمده فروش، خرده فروش، صادر کننده، خدمات
  • خدمات/محصولات : دستگاه شیردوش بز، دستگاه شیردوش شتر، دستگاه شیردوش گاو، دستگاه شیردوش گوسفند، پلاک گوش گاو، شماره گوش گوسفند، پلاک پا شترمرغ، شماره گوش بز، فروش لاینر شیردوشی، فروش شیلنگ شیردوشی، تعمیر و سرویس پمپ خلا، دستگاه شیردوش برقی، فروش تجهیزات شیردوش وستفالیا، ماژیک شماره گوش، پنس های پلاک زنی
  • تلفن: 021-55436282، 021-55437559، 021-55435469